Jak wybrać dobrego zarządcę nieruchomości?

Jak wybrać dobrego zarządcę nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomością to skomplikowany proces, wymagający wiedzy z zakresu prawa, finansów, administracji, a także prac remontowych czy różnego typu instalacji. Osoba pracująca na takim stanowisku musi być wszechstronna, doskonale zorganizowana i oczywiście dysponować wiedzą z wielu dziedzin. Jak znaleźć dobrego zarządcę nieruchomości? Takiego, który spełni wszystkie te wymagania i zadba o nasze interesy? Podpowiadamy!

Zarządca nieruchomości ‒ na co zwrócić uwagę?

Profesjonalny, doskonale znający się na swojej pracy zarządca nieruchomości w prawidłowy sposób zadba zarówno o gospodarkę finansowo-ekonomiczną nieruchomości, jak również o jej stan techniczny.

Pamiętajmy jednak o tym, że niekompetentny zarządca może narazić nas na spore straty i nieprzyjemności. Wszystkim wspólnotom mieszkaniowym, deweloperom klientom indywidualnym i biznesowym podpowiadamy więc, że warto dokładnie przemyśleć wybór zarządcy. Na co w szczególności zwrócić uwagę? Mamy kilka wskazówek!

 • Licencja

Dobrze sprawdzić czy mamy do czynienia z licencjonowanymi zarządcami nieruchomości. Taka licencja powinna być wpisana do Rejestru Zarządców Nieruchomości, który prowadzony jest przez Ministerstwo Infrastruktury.

 • Ubezpieczenie OC

Zarządca nieruchomości czy też firma świadcząca tego typu usługi powinni posiadać aktualne ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa jest zabezpieczeniem dla właściciela nieruchomości.

 • Doświadczenie

Rzecz jasna im większe doświadczenie ma zarządca nieruchomości, tym lepiej. Osoba z dłuższym stażem będzie wiedziała jakie działania podjąć w sytuacji kryzysowej i co zrobić, by sytuacja finansowa nieruchomości była jeszcze lepsza.

 • Oferta

Bardzo istotną kwestią jest również zakres usług świadczonych przez naszego zarządcę. Prawdziwy fachowiec zadba o każdy szczegół, między innymi o takie kwestie jak:

 1. obsługa finansowo-księgowa
 2. obsługa techniczna
 3. organizacja prac remontowych i konserwacyjnych
 4. szukanie i weryfikacja najemców
 5. windykacja długów
 6. obsługa prawna i ubezpieczeniowa

Podpowiadamy, że dobrze dopytać czy nasz zarządca współpracuje ze sprawdzonymi fachowcami, na przykład z ekipami remontowymi, z elektrykiem czy hydraulikiem, dzięki temu zyskamy pewność, że jeśli pojawią się usterki, będą one usunięte szybko i w fachowy sposób.

 • Osobowość

Duże znaczenie ma również to, jaką osobą jest nasz zarządca. Powinien wyróżniać się wysoką kulturą osobistą, być osobą komunikatywną, miłą, dążyć po porozumień i kompromisów. To oczywiście nie koniec, zarządca musi być również doskonale zorganizowany, ważne też, by w logiczny sposób planował różnego typu działania.

 • Opinie

Niezwykle istotne abyśmy, zanim rozpoczniemy współpracę z danym zarządcą, przeczytali opinie na jego temat. Dobrze jest dokładnie zapoznać się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi komentarzami.

Na koniec

Raz jeszcze wszystkim wspólnotom mieszkaniowym, deweloperom, klientom indywidualnym i biznesowym podpowiadamy, że warto przeanalizować cały szereg kwestii, między innymi sprawdzić licencję zarządcy i ubezpieczenie oc, zakres usług i opinie na temat fachowcy. Dzięki temu unikniemy rozczarowania i przykrych konsekwencji.

Potrzebujesz pomocy z zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź nas

7 komentarzy

Post A Comment